تاریخ انتشار : 1395/06/02 16:54

هفته دولت از دوم تا هشتم شهریور

هفته دولت و گرامیداشت یاد دو شهید فرهنگی

هشتم شهریور سال 1360 نقطه عطفی در جریان انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شود. واقعه شهادت محمد‌علی رجایی و محمد‌جواد باهنر، ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران، کشور را وارد دوره جدیدی از تاریخ خود کرد که نه تنها از حیث سیاسی بلکه از منظر اجتماعی نیز حایز ‌اهمیت بود.

اخلاق، منش و جهان‌بینی این دو شهید بزرگوار، دولت وقت را به گونه‌ای متمایز جلوه‌گر می‌ساخت. عاملی که آنان را هدفی ارزشمند برای تروریسم قرار ‌داد. ساده‌زیستی، فروتنی، سخت‌کوشی و سازش‌ناپذیری شهید رجایی، نقطه آغازین تحول در ساختار اداره کشور گردید و با وجود کوتاه‌ بودن عمر کابینه وی، الگویی برای دولت‌های بعدی شد. انتخاب شهید باهنر به عنوان نخست‌وزیر، برآمده از جایگاه مردمی آن دولت بود که بر رفع مشکلات محرومان تأکید داشت.

توجه ویژه به تربیت و آموزش نسل انقلاب نشانگر خاستگاه هر دو شهید یعنی وزارت آموزش و پرورش بود. شهید رجایی دبیر ریاضی وزارت فرهنگ در سال‌های پیش از انقلاب بود و از این‌ رو با وقوع انقلاب اسلامی، مسؤولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده گرفت. شهید باهنر نیز که پیش از انقلاب در پایه‌گذاری دبستان رفاه و نیز مدرسه مفید مشارکت داشت، معلمی دلسوز بود که تلاش خستگی‌ناپذیر خود را صرف آموزش کودکان این مرز و بوم کرد. دکتر باهنر در مدت نخست‌وزیری شهید رجایی، وزیر آموزش و پرورش بود و سپس دوش به دوش او در دولت جدید شرکت داشت.

شهادت، فصل پایانی بیست سال تلاش مشترک این دو در خدمت به اسلام و مردم بود. فصلی که آغازگر تحولی شگرف در شکل‌گیری آینده سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران شد. هفته دولت فرصت مناسبی است تا با الگوپذیری و برخورداری از ژرفای اندیشه این دو شهید والامقام، راه رشد و پیشرفت را بر خود هموار سازیم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی فرهنگی واله است.